Podílové fondy v říjnu: Růst akcií stopla druhá vlna

Říjen byl po březnu jedním z investičně nejhorších měsíců roku, shrnuje ekonom Martin Mašát vývoj trhů.

Vydáno: 18. 11. 2020
Kategorie: Partners Index
Zdroj: PartnersNews

Příchod druhé vlny nákazy covid-19 a čekání na volby v USA zastavily rozlet akciových trhů. Ty světové v říjnu poklesly asi o tři procenta. Partners index podílových fondů nicméně ukázal, že hodnota akciových fondů nabízených v Česku klesla jenom o dvě procenta.

Největší poklesy opět zaznamenaly energetické společnosti. Po mnoha měsících výrazněji korigovaly i americké technologické firmy.

Mírný pokles cen, respektive nárůst výnosů zaznamenaly fondy investující do českých státních dluhopisů. V pozadí stojí zvýšené výdaje státu na překlenutí druhé vlny koronaviru.

Říjen se tak stal po březnu jedním z investičně nejhorších měsíců roku a nevylepšil tak ani letošní výsledky fondů.

Záporné zhodnocení akciových a jen mírně kladný nárůst hodnoty dluhopisových fondů je jedním z dvou hlavních důvodů, proč majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, stoupl za tři letošní čtvrtletí jen o dvě miliardy na 558,9 miliardy korun. Druhým důvodem je vyšší potřeba využití rezerv během koronavirové krize.

V samotném třetím čtvrtletí vzrostl majetek ve fondech podle informací Asociace pro kapitálový trh (AKAT) o 13,3 miliardy korun.

Akciové fondy

Průměrná cena podílů akciových fondů s globální diverzifikací, nabízených v Česku, klesla v říjnu o 2,2 % - což je velice slušný výsledek v porovnání s poklesem globálních akcií, který přesáhl 3 %.

Důvodem je defenzivní nastavení portfolií jednotlivými správci aktiv a také říjnové oslabení koruny, které pomáhalo zkrotit propad cen akcií.

Od počátku roku jsou akciové fondy v průměru asi šest procent v záporných hodnotách.

Situace specifických akciových fondů je ještě horší. Víceprocentní poklesy zaznamenaly energetický sektor nebo akcie ze střední a východní Evropy.

Dluhopisové fondy

Partners index dluhopisových fondů ukázal, že neklesaly jenom akcie, ale také hodnota kvalitních českých dluhopisů. Oslavení o 0,2 % není naštěstí výrazné – od počátku roku jsou konzervativní investoři stále v plusu.

Za poklesem cen českých dluhopisů stojí především prudce rostoucí očekávané zadlužování vlády jdoucí ruku v roce s druhou vlnou pandemie. Svůj vliv má také zvýšená riziková averze, která odrazuje zahraniční investory od českých dluhopisů, v nichž měli od dob intervencí zvýšenou pozici.

I přes letošní kladnou výkonnost jsou dluhopisové fondy hluboko pod inflací, která České národní bance utekla nad tři procenta.

Překvapivě dobře si vedly fondy rizikových dluhopisů, které v říjnu přidaly 0,6 %. Nicméně oproti počátku roku jsou stále o 1,4 % níže.

Fondy rizikových dluhopisů vydělávají na takzvané honbě za výnosem, protože výnosy v eurozóně jsou vesměs v záporných hodnotách. Pomohla jim také oslabující koruna.

Smíšené fondy

Smíšené strategie neměly v říjnu mnoho šancí utéct ze záporných hodnot. Zmírnit jejich pokles pomohly snad jenom růst ceny zlata a oslabení koruny.

V říjnu ztratily asi 0,6 %, od počátku roku jsou o 2,9 % níže.

Zdroj: Peníze.cz